Tığ Oyası Malzemeleri Nereden Alınır?

Tığ oyası, diğer tabir ile dantel, Anadolu’da el sanatları alanında genellikle yapılan, sağlam ve estetik bir görünüme sahip olan el işidir. Tığ ve ip yardımı ile elde edilen ilmekler ile meydana getirilen ve zincir isimli tekniğin kullanılması ile oluşan bir örgü tekniğidir.

Tığ Oyası Malzemeleri

Klasik bir tığ oyası yapabilmek için ihtiyaç duyulan malzemeler tığ ve iptir. Bunun yanında tercih edilen modele göre boncuk, pul gibi yardımcı bir takım malzemelere de ihtiyaç duyulabilir.

Tığ modellerine göre kullanılacak olan ipler de değişiklik gösterebilir. Bunun için de pek çok ip çeşidi vardır. Merserize ve koton tarzında pamuklu iplikler, dantel iplikleri ve sicim tarzında keten iplikler, çamaşır ipeği, floş tarzında ipek ipliği, tiftik, angora tarzında yün iplikler, orlon, naylon, sim tarzında sentetik iplikler ise bu türlerdendir.

Tığ oyası başlı başına bir ürün olarak örülebildiği gibi, bir kumaş kenarına ya da ortasına monte edilerek de yapılabilir. Bu tarz modellerde kumaşın tipine göre iplik tercihi yapılırken, söz konusu olan kumaşlar ise, keten, organze, şifon, terilen, krep, jorjet, farklı ipek kumaşlar olarak karşımıza çıkabilir.

Tığ ise, tığ oyası için bir araç olarak kullanılır. Diğer tüm malzeme ve araçlarda olduğu gibi tığın da farklı türleri vardır. Tığın bir ucu çengelli olurken, diğer ucu ise düzdür. Üstelik demir, plastik, ahşap, fildişi ve kemik gibi hammaddelerden yapılır. Ayrıca tıplar çaplarına göre numaralandırılırken, söz konusu olan bu numaralar 9’dan başlayarak 30’a kadar uzanıyor.

Malzemeler Nereden Temin Edilir

Tığ oyası için gerekli görülen söz konusu bu malzemeleri kumaşçılardan, tuhafiyelerden, hobi mağazalarından, manifaturacılardan satın alabilmek mümkündür. Bunun ile beraber günümüz internet çağında sosyal medya ya da e-ticaret kanalları üzerinden satın alabilmek de mümkündür.