Tığ Oyası ile Kenar Nasıl Yapılır?

Tığ oyası, büyüklerimiz döneminden bu günlere gelen, ev hanımlarının ya boş vakitlerini değerlendirme ya da evine katkı sağlamak amacıyla yapmış oldukları bir çeşit el işidir. Tığ oyası pek çok alanda kullanılabilir. Bunlardan bazıları ise tülbent, örtü, pike, battaniye ve havlu kenarlarıdır.

Trabzan Kenar Modeli Yapımı

Örneğin bir battaniye için kenar oyası olarak trabzan yapabilirsiniz. Söz konusu olan bu tığ oyası tekniğini yapabilmek için öncelikle işe ipinizi oyanızın başında bir noktaya sabitleyip 3 adet zincir çekerek başlamalısınız. Ardından ipi tığın üzerine alarak daha önce zincir ve motif için batılan noktanın hemen yanına batarak 3’lü trabzan yapınız. Yeniden kenara bir defa daha batıp 3 zincir daha çekerek motifi tamamlayınız. Bu kenar modelinde ikinci motife geçerken ikisi arasında bir miktar boşluk bırakmalısınız. Ayrıca bu işlemleri kenarlarınız bitene kadar tekrar etmelisiniz.

Ponpon Kenar Modeli Yapımı

Kenar için kullanılan tığ modellerinden bir diğeri ise ponponlu kenardır. Bu kenar oyasını yaparken öncelikle tığın üzerinde bir ilmek atmalı ve bu ilmeği örgünüze sabitlemelisiniz. Ardından bütün kenarlara bir sıra olacak şekilde sık iğne geçmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kenar oyası örgünüze daha sıkı bir şekilde sabitlenecektir. Bir sıra sık iğne geçtikten sonra bir sıra da her noktaya olacak şekilde ikili trabzan örmelisiniz. Bu sırayı da tamamladıktan sonra ponpon yapımına başlarken ilk olarak 6 zincir çekmeli, ardından bir defa tığı dolayıp 3’üncü zincire batmalı, 2 ilmeğin içinden geçirerek yarım bırakmalısınız. Sonra yeniden bir zincir dolamalı ve 3’üncü zincire batarak yeniden iki ilmek almalı ve yarım bırakmalınız. Bu işlemi de 3 kez gerçekleştirdikten sonra doladığınız ipi elde etmiş olduğunuz 4 ilmeğin tamamından geçirmelisiniz.

Bu esnada ponponu oluşturabilmek adına yeniden 3 zincir çekmeli, bir önceki motifin sonundaki boşluğa batmalı ve bir önceki motifte yaptığınız işlemleri tekrarlamalısınız. Elde etmiş olduğunuz bu iki motifi ortadan katlayarak birleştirebilmek adına motifin en dibindeki halkadan tığı geçirerek ip almalısınız. Böylelikle ponponu elde etmiş olacaksınız.