Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenarı Nasıl Yapılır?

Mutfak havluları için tığ oyası, en çok kullanılan oyalardandır. Mutfak havlusu yapabilmek için pek çok tığ modelleri bulabilmek mümkündür.

Evlilik çağına gelen genç kızların çeyizlerinin olmazsa olmazlarından olan mutfak havluları, iğne işinden yapılabildiği gibi, tığ işinden de yapılabilir. Özellikle de iğne işini bilmeyen ev hanımları tığ oyasını tercih eder.

Mutfakta el kurulamak adına kullanılan havlulara mutfak havlusu adı verilir. Diğer bir tabir ile el bezi olarak adlandırılan bu havlular, tığ oyası, iğne oyası ya da nakışlar ile süslenerek kullanıma sunulur. Özellikle de para kazanmak maksadıyla oyalanan mutfak havluları, pek çok tarzda süslenebilir.

Nazar Boncuklu Tığ Oyası Modeli

Mutfak havlusu için yapılabilecek pek çok tığ oyası modeli mevcuttur. Bunlardan biri nazar boncuklu tığ oyasıdır. Nazar boncuğu dekoratif süs eşyalarının yanı sıra son zamanlarda da el emeği göz nuru el işlerinde de kullanılmaya başlandı. Havlu kenarında oldukça şık bir görüntü sağlayan söz konusu bu modeli yapabilmek için mavi, sarı ve beyaz ipe ihtiyaç duyulur. Fakat kişiler kendi tarzlarına göre de farklı renklerde de yapılabilir.

Zincirli Yaprak Oyası Modeli

Bunun haricinde mutfak havlusu için uygulanabilecek bir başka model ise zincirli yaprak oyası modelidir. Kürdan vasıtası ile de örülebilen bu tığ oyası modeli, zincirli yaprak oyası olarak adlandırılmıştır. El havlusu, mutfak havlusu, yüz havlusunda bu gibi modeller oldukça şık durmakla beraber yapımı kolaydır. Zincirli yaprak oyası modeline ilk olarak zincir çekerek başlanılır.

Uğur Böceği Modeli

Mutfak havluları için ideal modellerinden bir diğeri de uğur böcekli tığ oyasıdır. En yeni modellerden biri olan söz konusu bu modelin yapımı da sanıldığı kadar zor değildir. Üstelik boncuk, gibi aksesuarlar ile süsleyebilmek de mümkün olan bu modelde yine zincir ile başlayabilirsiniz.