Reçellik Kavanoz Nasıl Seçilmelidir?

Reçel yapımı aşamasında reçelin kıvamını tutturmak kadar önemli olan bir diğer husus da, reçellik kavanoz seçiminin iyi bir şekilde yapılmış olmasıdır. Reçellik kavanozun seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, reçel miktarından sonra kapakla reçelin arasında bir kaç santim boşluk kalacak büyüklükte olmasıdır. Kavanozun şekline iyi dikkat edilmeli, kalıp bozukluğu veya camda herhangi bir anormallik durumunda, o kavanozu almamaya dikkat edilmelidir. Zira merdiven altı diye tabir edilen üretimlerde elde edilen kavanozlar, farklı ve zararlı karışımlar içerebileceği için, reçelin kalitesini bozabilir ve bu da haliyle, insan sağlığını etkileyebilir.

Reçel Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işin olduğu gibi, reçel yapımının da önemli püf noktaları vardır. Her ne kadar bu incelikleri bilir ve ona göre hareket ederseniz, yapacağınız reçelin ömrü ve kalitesi daha fazla olacaktır. Hem reçelin doğal kalitesini korumak, hem de besin değerlerinin azalmaması için yapacağınız kavanoz tercihi, oldukça önemlidir.

İşte reçel yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Reçel de kullanılacak meyvelerin mümkün olduğu kadar, olgun ve taze olmaları önemlidir.
  • Meyvelerde çürükler bulunmamalı, meyve kalitesinin reçel kalitesini de artıracağı unutulmamalıdır
  • Reçeli kaynatırken karıştırmak durumundaysanız, bunu tahta kaşıkla yapmak daha sağlıklı ve reçel kalitesine etki eden küçük bir unsurdur.
  • Reçel kaynarken üzerinde oluşan köpükler, sıcak suya batırılmış metal bir süzgeç ile alınmalıdır. Köpükleri alma işlemini, reçelin kaynama sürecinden sonra yapmaya dikkat edin.
  • Reçel kıvamını aldıktan sonra, bozulmaması için kavanozların iyice kurulanmış olmalı, doldurduktan sonra üzerinde bir kaç santim boşluk bırakılmalı ve kavanozun kapağından önce, hava geçirmeyen yağlı kağıt veya naylon örtülmelidir.
  • Reçelleri kavanozlara koyduktan sonra, mümkün olduğu kadar kapalı ve serin ortamlarda muhafaza etmeye dikkat edin.
  • Reçelin faydaları tam olarak daha kaliteli reçellerde, kendini göstermektedir. Reçel yapımı bu nedenle dikkat gerektiren bir iş olup, sadece meyveler ve şekerin karıştırılarak yapıldığı bir işlem değildir.

KISACA;

Reçellik Kavanoz Nasıl Seçilmelidir?

Reçel kalitesi kadar, reçellik kavanozun kalitesi de oldukça önemlidir. Çünkü kavanozun kalitesi küçük de olsa, reçelin kalitesine etki eden faktörlerden birisidir. Reçelin faydaları bakımından tam olarak etkisini göstermesi için etkisi küçük de olsa, kavanoz seçimine dikkat edilmelidir. Kavanoz kalıplarında herhangi bir anormal görüntü bulunmamalı, cam pürüzleri ve üretimin haricinde herhangi bir şekil bozuklukları bulunmamalıdır. Reçel yapımından önce, kavanoz konusunda da iyi bir seçim yapmak reçelin raf ömrünü de, artırmaktadır.