Özgürlüğünüzü Yeniden Keşfedin: Dağ Metaforu

Herkes, hayatında çok farklı süreçler deneyimler. Bu nedenle farklı bakış açıları oluşur. Bakış açıları ile birlikte insanların doğru ve yanlış arasındaki göreceleri de farklılaşır. Özgürlük kavramı da tıpkı diğer tüm kavramlar gibi farklılık göstermektedir. Nitekim, özgürlüğümüzü keşfetmek ve bu keşif sırasında diğer insanları anlayabilmek için kullanabileceğimiz bir metafor da bulunmaktadır.

Alanlarımızı, sınırlarımızı ve sınır tanımadığımı noktaları yeniden keşfetmek için kullanabileceğimiz bu metafora “Dağ Metaforu” denmektedir. Hayata yeni bir anlam katmak açısından da önemlidir. Çevrenizdeki insanları tanımak ve farklı bir perspektif elde etmek de bu metafor ile mümkündür. Peki dağ metaforu nedir? Bizlere ne anlam katar?

Güç ve Esneklik Temellerini Atmanızı Sağlar

“Dağ” gücün ve esnekliğin pek çok alanda göstergesidir. Her alanda dirayetli duran bir insan için “Dağ gibi” benzetmesini yapmamızın temel nedeni de budur. Yoga egzersizlerinin başlangıcında da dağ pozu bulunmaktadır. Çünkü dağ, ruha güç ve esneklik temellerini verir. Bir sabitlik katar ama tüm bu sabitliğe rağmen de gücünüzü keşfederek ruhunuza özgürlüğü aşılar.

Bir nevi, “Ayaklarımın üstünde durabilir miyim?” sorusuna cevap vermenizi sağlar. Hayaller kurarken hedeflerinize adım adım ilerlemeniz konusunda da yardımcı olur. Çünkü hayaller ve gerçekler arasında bağlantı kurulmasını sağlar. Bağlantıyı kurabilmek de bedenimizin ve ruhumuzun farkında olmamız için önemlidir. Tam anlamıyla hayata tutunabilmek için hem gerçeklere hem de hayallere ihtiyacımız vardır. Önemli olan bu ikisi arasındaki temel değerlere hakim olmaktır.

Dağ Metaforu Sizi Görkemli ve Bilge Biri Yapar

Hayatın ritmine uyum sağlamak kimi zaman zor olabilir. Zaman bir türlü geçmek bilmeyebilir ya da tam aksi bir şekilde çok hızlı da geçebilir. Bu durumda dağ metaforu size hayat dengesini bulmanızı da sağlar. “Kontrolü elimde tutmalıyım” demeniz için bir fırsattır!

Hayatımızın her dönemi içerisinde eğlendiğimiz kadar sınırlarımızın da olması gerekir. Bu sınırlar da disiplin ile gelir. Stabil bir güç elde etmenin yolu, disiplinli ve özverili olmaktan geçer. Yani kendinize, “Evet bunu yapabilirim fakat sınırlarımızı bilerek” demeniz gerekir. Bir tek iş hayatı değil, arkadaşlık ve aile ilişkilerinizde de bu gücü elde etmenin yoludur.

Bu noktada disiplin anlamını da öğrenmek de fayda vardır. Disiplin, bir bilgiyi öğrenebilmek adına yapılan her şeydir. Bu nedenle, disiplini öğrenmek aynı zamanda bilgiyi öğrenmek demektir. Bilgi, bir insanın özgürlüğü açısından değerlidir. Çünkü özgürlük, bilginin doğruluğunda ve niteliğinde daha çok anlam kazanacaktır. Kazanılan anlam, özgürlüğü keşfetmek konusunda da bizlere ışık tutacaktır. Bu ışık doğrultusunda, kendimizi de keşfetmemiz kolay olacaktır. Metaforu, deniz feneri gibi düşünmemiz de bu kapsamda doğru olacaktır. Deniz feneri her geminin yolunu bulmasında yardımcı olur. Engin denizlere karşı mücadele edilmesini sağlar. Siz de bu sayede hayatınızdaki deniz fenerini bulabilirsiniz.