Onun Yerinde Olsaydım Ne Olursa Olsun Öyle Yapmazdım

Hayatımıza giren ve çıkan insanlar karşısında kullandığımız en sık cümlelerden biridir, “Onun yerinde olsaydım, ne olursa olsun öyle yapmazdım” cümlesi. Eğer henüz bu cümleyi kullanmadıysanız, kendinizden daha çok birini sevmemişsiniz demektir. Bu cümle yalnızca, kendisinden daha çok seven ve değer veren insanların cümlesidir.

“Onun yerinde olsaydım böyle yapmazdım demek, ‘Ben 2 sayısının yerinde olsaydım, 3 ile toplandığımda 5 etmezdim’ demek gibidir.” – İhsan Oktay Anar

Ve bu konuyla ilgili olarak da bir Kızılderili atasözü de şöyle der; “Benim hayatımı yargılamadan önce benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan geç. Benim takıldığım taşlara takıl yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git benim gittiğim gibi anca o zaman beni yargılayabilirsin.”

Onun Yerinde Olsaydım

Hepimiz farklı hayatlardan geçiyor, farklı insanlarla tanışıyor ve zaman içerisinde olgunlaşıyoruz. Bu yüzdendir ki kimlikteki yaşımızın, olgunluğumuz ile hiçbir alakası yoktur. “Onun yerinde olsaydım” demek bir olgunluktur. O kişiden daha olgun olduğunuzun, kanıtıdır. Ki bütün problemlerde buradan kaynaklanmaz mı? Tüm ilişkilerimiz içerisinde bir tarafın daha olgun davranması, en büyük problemlerden biridir. Çünkü bu noktada düşünce ve duygu farklılıkları girer araya.

Belki onun yerinde olsaydınız öyle davranmazdınız. Fakat o insanın neden öyle davrandığını ya da neden size öyle sözler söylediğini anlamanız, onun hayatını yaşamadan mümkün değildir. Onun hissettiklerini, yaşadıklarını, düşündüklerini ve bildiklerini bilmeden, yaşamadan, düşünmeden ve hissetmeden anlayamazsınız. Bu nedenle birini yargılarken, onun yerinde olsaydım demeden önce, hangi acılarınızın ve mutluluklarınızın ortak olduğunu keşfetmelisiniz.

Eğer acılarınız ve mutluluklarınız ortak değilse, hiçbir zaman için yargılayamazsınız. Hayatlarınız farklı noktalarda ilerliyor ise (ki bu maddi ve manevi tüm alanları kapsar) bu ilerleyiş içerisinde tökezlediğiniz noktalarda affedici olmalısınız. Affetmek de en büyük erdemlerden biridir. Hele ki uzlaşamadığınız alanlar varsa…

Ne Olursa Olsun Öyle Yapmazdım

Bir de cümlenin “Ne olursa olsun öyle yapmazdım” kısmı var ki, insana acı veren tarafı da bu oluyor. Çünkü bu noktada acılar ve mutluluklar aynı oluyor, birbirinizi gerçekten anlayan iki insan oluyorsunuz ama anlamadığınızı fark ediyorsunuz. Fark ettiğiniz ilk şeylerden biri de o insanın sizi hiçe sayması. İnsana en çok da zaten bu acı veriyor. Kendisinden fazla önemsediği ve değer verdiği insan tarafından önemsenmemek…

Eğer bunun bir kere farkına varıyor ve bu durumun canınızı yaktığını düşünüyorsanız, yapabileceğiniz iki şey vardır; birincisi, her şeye rağmen bunu kabullenmek ve sevginizin gücüne inanmaktır. İkincisi ise kendi değerinizi arama yoluna çıkmaktır. İkinci seçeneği seçmeden önce, o insanın duygularını ne kadar belli ettiğini düşünün. Sevgisine inanıyorsanız, ilk seçenek her zaman için daha mantıklıdır, unutmayın.