İki Renkli Tığ Oyası Modelleri

Geçmişten günümüze kadar taşınan pek çok adet, gelenek ve görenek vardır. Çeyiz ise bunlardan biridir. Çeyiz sandıklarını ise genellikle tığ ya da iğne oyasından dantel, havlu, havlu kenarı, yatak örtüleri, oyalı tülbentler oluşturur.

Tığ Oyası

Tığ oyası denilince akla gelen ilk gelen tülbent oyalarıdır. El işi olarak iğne oyasını bilmeyen ya da zor gelen ev hanımları genellikle tığ oyasını tercih eder. Çünkü iğne oyasına kıyasla tığ oyası daha kolay olmakla beraber daha kısa sürece tamamlanır.

İki Renkli Tığ Oyası

Tığ işinden yapabileceğiniz pek çok model ve örnek mevcuttur. Bunlardan biri ise iki renkli tığ oyasıdır. Seçmiş olduğunuz ter tür tığ oyası modelini iki renkli olarak yapabilmeniz mümkündür.

Görüntü itibari ile oldukça şık ve kibar duran iki renkli tığ oyalarının yapımı sanıldığı kadar zor değildir. Ev hanımlarının boş vakitlerini değerlendirirken kolaylıkla öğrenebileceği bu modeller sayesinde tülbent kenarlarını süsleyebilir ve ortaya oldukça zarif tığ modelleri çıkarabilirler.

El işi ile meşgul olmayı seven herkes çeşitli şeyler üretmeyi ister. Devamlı olarak aynı tarzda oyalar üretmek, bir zaman sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir. Bu nedenle hem kendinizi geliştirmek, hem de modaya ayak uydurmak maksadıyla en güncel modelleri takip etmenizde fayda var.

İki renkli tığ oyası modellerini genişletmek ya da seçmiş olduğunuz bir modeli zenginleştirmek de sizin elinizdedir. Örneğin; seçmiş olduğunuz iki renkli bir tığ oyasına boncuk ya da pul ekleyerek kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca tığ oyası yaparken iki renkle sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Dilerseniz motiflerin her birini farklı renklerde de örebilirsiniz. Daha çok tülbentlerde uygulanan iki renkli tığ oyalarının bu denli çok tercih edilmesinin nedeni ise, tülbendi klasik bir görünümden çıkararak daha modern bir hale getirmesidir.