Hz. İsa Hakkında Çekilen Filmler

Hz. İsa, Hz. Meryem tarafından babasız bir şekilde dünyaya getirilen, kendisine İncil indirilen ve Hıristiyanlık alemi için gönderilmiş bir peygamberdir. Hz. İsa’nın hayatını anlatan, onu konu alan pek çok sinema filmi ve TV dizisi çekilmiştir. Hz. İsa’nın Çilesi, Mesih’in Acısı, Değirmen ve Haç, Orada Olmayan Tanrı, En Büyük Hikaye, Ben – Hur, Jesus of Nazareth, Aziz Matyas’a göre İncil, bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Hz. İsa Hakkında Çekilen Filmler

Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi (Mesih’in Acısı)

Hz. İsa’nın hayatını konu alan en önemli yapıtlardan biri The Passion Of The Chirist-Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi filmidir. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son 12 saatini nasıl geçirdiğinden bahseden söz konusu bu film, daha yapım aşamasında iken pek çok kesim tarafından tepki çekmiş ve tepkiler film yayındayken de devam etmiştir.

Orada Olmayan Tanrı

The God Who Wasn’t There isimli 2005 yapımı bu filmde Hz. İsa’nın nasıl tanrı olarak kabul edildiği, Hıristiyanların Hz. İsa’nın tebliğ ettiklerini uygulayıp uygulamadığı ve Hz. İsa’nın ne zaman var olduğu gibi konular ele alınmaktadır.

Bağımısız bir belgesel niteliğinde izleyicilerine sunulan Orada Olmayan Tanrı isimli bu film’de Hz. İsa be Hıristiyanlık pek çok yönü ile beyaz perdede sergilenmiştir.

Değirmen ve Haç

Değirmen ve Haç isimli bu film de yine Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini ve bakire olan Hz. Meryem’in, Hz. İsa’yı nasıl dünyaya getirdiği konu alınıyor. Usta oyuncu kadrosuna sahip olan bu yapıt, 2011 yılında beyaz perdede yerini almış ve izleyicilerine içerisinde oldukları bir tablodan izleme imkanı sağlamıştır.

Aziz Matyas’a Göre İncil

1964 yapımı bu filmde Aziz Matyas İncili’nde anlatıldığı şekliyle Hz.İsa’nın doğduğu günden yeniden dirileceği güne kadar hayat hikayesi aktarılırken, yarı belgesel tarzında hazırlanarak Hıristiyanlık dininin dayandığı tarihe ve ilk günlerine de değinmiştir.

Hz. İsa’yı anlatan ve konu alan filmler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca söz konusu bu filmlerde genellikle de doğumundan çarmıha gerilişine kadar olan hayatı konu olmuştur.