Bir Tren İstasyonu Devasa Bir Kütüphaneye Çevrildi!

Hollanda’da bir mimarlık firması kullanılmayan bir tren istasyonunu devasa bir kütüphane haline getirdi.

Hollandalı Mimarlar İstasyonu Yeniden Tasarladı

bir-tren-istasyonu-devasa-bir-kutuphaneye-cevrildi

Hollanda’da faaliyette olan Mecanoo adlı mimarlık firması eski bir tren istasyonundan harikalar yarattı. Firma çalışanları eskiden trenlere ev sahipliği yapan ancak artık kullanılmayan tren istasyonunda yaptığı sanatsal ve mimari düzenlemelerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Dünyada haber olmayı başaran Mecanoo, istasyonun iç bölümlerinde yaptığı düzenlemeler ve değişikliklerle tasarladığı ve LocHal adını verdiği yeni kütüphanede ziyaretçilerin kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini amaçladı. Bu amaçla ortaya sıcak bir ortam ve kitapseverleri memnun eden bir proje çıktı. Hem kütüphane, hem kültür merkezi havasında olan mekan ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya başladı bile…

Masalar Tren Rayları Üzerinde Hareket Ediyor

bir-tren-istasyonu-devasa-bir-kutuphaneye-cevrildi

Şimdi kütüphane, eskiden tren istasyonu olan binanın tarihçesi de oldukça ilgi eskiye dayanıyor. Mekanın dokusu üzerinde çok fazla oynamamaya dikkat eden Mecanoo bunda başarılı da oldu. 1932 yılında Hollanda’nın Tilburg şehrinde inşa edilmiş olan bina Hollanda Demiryolları bünyesindeydi. Mecanoo, binanın içinden geçen tren raylarını olduğu gibi bırakarak daha ilgi çekici olmasını sağladı. Daha ilgi çekici olan bir başka detay masaların tren şaseleri üzerinde konumlanması ve rayların üzerinde kaydırılabiliyor olması. Rayların üzerindeki masalar kaydırılıyor ve birleştirilebiliyor. İstenmesi halinde masalar duvar kenarlarına da yaslanabiliyor. Tren rayları binanın dışına da uzandığından masalar da raylarda kayarak bina dışına çıkabiliyor. Bu hareketlilik ile binanın dışında düzenlenecek olan etkinliklerde masa taşıma derdine son verilmiş ve ilginç bir konsept yaratılmış.

Çocuklar için Dev Boya Kalemlerinden Kitaplık

bir-tren-istasyonu-devasa-bir-kutuphaneye-cevrildi

Hollandalı mimarlar ses getiren bu düzenlemelerinde çocukları da unutmadı. Binanın içinde devasa kitaplıkların olduğunu söylemeye gerek yok. Bir kısımda bulunan çocuk kütüphanesi kocaman cetveller ve boyama kalemlerinin içine yerleştirilerek konumlandırılmış. İlginç bir görünümde olan çocuk kütüphanesi ile Mecanoo küçük kitapseverlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. LocHal Kütüphanesi’nde bazı duvarlar tarihe saygı duyularak boyanmadan bırakılmış. Eski görünümünden esintilerin konsepte dahil edilmiş olması tren istasyonu dokusunun korunmasını da sağlamış.

Yazı Odasının Tavanı Kitaplarla Kaplı

bir-tren-istasyonu-devasa-bir-kutuphaneye-cevrildi

LocHal Kütüphanesi’nde iki tarafı kitaplarla çevrili olan büyük bir geçit yer alıyor. Bu büyük geçit ilginç aydınlatma aletleri, okuma masaları ile hareketlendirilmiş. Geçitte ayrıca kitap almak ve vermek için kullanılmak üzere terminaller de bulunuyor. Kütüphane olur da yazı odası olmaz mı diyenler için bir yazı odasının da tasarlandığı LocHal Kütüphanesi bu odayla da göz dolduruyor. Kütüphane’deki yazı odasının tavanı ve duvarları kitaplarla kaplı. Ziyaretçilerin her şekilde kitaba, okumaya ve yazmaya doyacağı LocHal Kütüphanesi’nde toplantı odaları, kafe ve duvarları kumaşlarla kaplanmış olan çalışma alanları da bulunuyor. Kapalı olan çalışma alanları kumaşlarla izole edilerek istenmeyen seslerden arındırılmış.